Domov
  Kategórie
  Košík
  Obľúbené
  Profil

  Osvetlenie v interiéri: Trendy a tipy

  19. 4. 2024

  Len málokto si dnes dokáže predstaviť svoj život bez osvetlenia. Je to základný prvok, ktorý nám umožňuje využívať jednotlivé miestnosti aj vo večerných hodinách. Okrem toho môže vytvoriť príjemnú atmosféru a dokonca zlepšiť náladu.

   

  Ak chcete, aby osvetlenie skutočne plnilo tieto funkcie, je dôležité vybrať správny kúsok. Aké sú aktuálne trendy a po akých svietidlách by ste sa mali poobzerať?

  Prírodné prvky, ktoré prinesú pravé teplo domova

  Medzi najpopulárnejšie svietidlá posledných rokov nepochybne patria modely vyrobené z prírodných materiálov. Tieto kúsky sa vyznačujú nadčasovým dizajnom a ľahko sa kombinujú s inými prvkami. Navyše prinášajú do interiéru teplo domova a prispievajú k vytvoreniu príjemnej domácej atmosféry. Vďaka nim váš príbytok nikdy nebude pôsobiť chladne, stroho či neosobne.

  Osvetlenie s drevenými detailmi je univerzálne a hodí sa do každej miestnosti a k akémukoľvek interiérového štýlu. Skvele sa hodí do minimalizmu, retro, industriálneho či severského štýlu.

   

  Tip

  Ak chcete, aby prírodné osvetlenie vytvorilo skutočne príjemnú atmosféru, uistite sa, že žiarovka vyžaruje teplé a mäkké svetlo. Toto svetlo je ideálne najmä na pozadí pri sledovaní televízie, oddychovaní alebo trávení času s blízkymi.

  Elegancia a minimalizmus

  Presným opakom masívnych a výrazných kúskov z teplého dreva sú minimalistické svietidlá. Prinášajú kombináciu originality, elegancie a chladu. Keď ich však skombinujete so správnymi prvkami, nemusíte sa obávať, že by váš interiér pôsobil neosobne. Práve naopak.

  Jednoduché závesné, stropné, stolné alebo stojacie lampy môžu v interiéri plniť len svoju praktickú funkciu, no môžu sa tiež stať jedným z hlavných vizuálnych prvkov a priťahovať pohľady aj z diaľky.

   

  Minimalistické lampy nájdete v mnohých prevedeniach. Zvyčajne prevládajú univerzálne farby, ako sú čierna, biela, sivá, medená, strieborná a zlatá. Medzi materiálmi dominuje kov a plast, ale občas narazíte aj na detaily z dreva, ktoré vytvárajú príjemný kontrast.

   

  Hravé a živé retro farby

  Retro je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších interiérových štýlov, a niet sa čomu čudovať. Krásne, živé a hravé farby tohto štýlu oživia aj ten najtmavší interiér a ponúkajú vám nové možnosti vyjadrenia svojej osobnosti a záľub.

  Zamilovali ste sa do retro štýlu a chceli by ste ho integrovať do svojej domácnosti? V tom prípade by ste mali začať s osvetlením určeným do interéru. Retro lampy potešia nielen sýtymi odtieňmi červenej, modrej, zelenej či oranžovej, ale aj oblými tvarmi a jednoduchým dizajnom.

   

  Rada odborníka

  Retro neznamená automaticky, že všetky kúsky musia byť staré a bez moderných vlastností. Mnohé z dnešných retro lámp sú vybavené inteligentnými funkciami, ako je napríklad možnosť stmievania.

  Ďaleký futurizmus

  Futurizmus je štýl bývania, ktorý spája sny o vzdialenej budúcnosti s realitou prítomnosti. Je inšpirovaný obľúbenými sci-fi filmami, technologickým pokrokom, geometrickými tvarmi a metalickými odtieňmi. V interiéri pôsobí veľmi moderným a atraktívnym spôsobom, pričom každý jeho prvok sa stáva dominantným a nastoľuje atmosféru.

   

  Futuristické osvetlenie vás prenesie o stovky rokov dopredu. Okrem zaujímavého dizajnu vám často poskytuje aj dodatočné funkcie, ktoré zjednodušujú jeho používanie. Klasickým štandardom je možnosť stmievania, zmena farby svetla alebo ovládanie cez mobilnú aplikáciu.

  Súčasné futuristické lampy vám ukazujú, že dnes je možné všetko. Dávajú vám istotu, že váš príbytok môžete zariadiť presne podľa svojich predstáv a vďaka tomu sa v ňom budete cítiť vždy bezpečne a dobre