Domov
    Kategórie
    Košík
    Obľúbené
    Profil

    Výmena elektrických rozvodov v byte, dome, bytovom dome. Aká je cena, treba povolenie?

    19. 4. 2024

    Výmena elektroinštalácie nie je povinná, nikto vám nepovie jej presnú záruku, no i napriek tomu ju budete musieť jedného dňa zrekonštruovať alebo kompletne vymeniť. S elektrinou nie sú žarty, preto túto oblasť nepodceňujte.

     

    Poradíme vám, kedy je ten správny čas na jej výmenu, na čo všetko sa pripraviť, koľko vás to bude stáť, a prečo vlastne premýšľať nad novou elektroinštaláciou.

     

    Kedy treba meniť elektrinu v byte a dome  

    Či už bývate v rodinnom dome alebo v byte, presná záruka elektrických rozvodov neexistuje. Niekto vám povie, že je ich potrebné vymeniť najneskôr po 25 rokoch, niekto za hraničný vek považuje 30 rokov, iní zas tvrdia, že 50-ročná elektroinštalácia môže fungovať bez najmenších problémov.

    Ako sa teda rozhodnúť? Určite nie na základe vášho pocitu alebo rád samozvaných „odborníkov“. Prvým varovným signálom sú časté problémy s elektrinou (iskrenie v zásuvkách, „vyhadzovanie“ poistiek atď.). Výmena alebo minimálne rekonštrukcia je potrebná aj v prípade, keď hodláte presedlať na používanie elektrického sporáka či kúrenia, k čomu sa však dostaneme neskôr.

    Dôležitým faktorom je tiež spomínaný vek elektrických rozvodov. Ak ste si kúpili byt alebo dom, ktorý má viac ako 25 rokov, alebo v ňom takto dlho žijete, mali by ste si určite nechať urobiť profesionálnu revíziu elektroinštalácie. Na základe nej budete vedieť presne, na čom ste. Revízia je na mieste aj v prípade, keď máte niektoré zo spomínaných problémov. Niekedy môže ísť, zjednodušene povedané, len o jeden zle zapojený káblik, inokedy o vážny problém, ktorý si vyžaduje väčšiu pozornosť.  

     
     

    Prečo je potrebná výmena elektroinštalácie

    Prvú otázku, „kedy vymeniť elektroinštaláciu?“, máme za sebou, ešte je potrebné vyriešiť otázku druhú, a to, „prečo ju vymieňať?“ Dôvodov je hneď niekoľko. Elektrické rozvody v paneláku, ale i v starých rodinných domoch, dnes už nespĺňajú aktuálne bezpečnostné normyNorma elektrických rozvodov nie je dôležitá len pre majiteľov komerčných budov alebo poisťovne, ale rovnako tak i pre vás, pretože súvisí s bezpečnosťou a tiež vaším pohodlím. Nebudeme rozoberať jednotlivé vyhlášky, predpisy a nariadenia. Tie by pre mnohých z vás boli absolútne nezrozumiteľné. Na otázku, „prečo vymieňať elektroinštaláciu?“, si radšej odpovieme ľudskou rečou.

    Dobu 25 rokov spomíname z dôvodu, že pred takýmto časom boli pri elektroinštalácii používané aj hliníkové vodiče, ktoré boli výhodné po finančnej stránke. Hliník možno vnímate ako odolný a trvácny materiál, čo však v prípade elektriny neplatí. Hliník prechádza procesom takzvanej sublimácie, v preklade, časom sa doslova stráca a zmenšuje svoj objem. V dôsledku toho sa postupne uvoľňujú spoje na elektroinštalácii, čo sa prejavu napríklad iskrením v zásuvkách. Pozor, iskrenie nie je nevinnou záležitosťou. Jedného dňa môže veľmi ľahko vyústiť v požiar.

    Podľa aktuálne platnej bezpečnostnej a technickej normy je používanie hliníka pri elektrických rozvodoch vyslovene zakázané. Hliník je nahradený meďou a inými odolnejšími materiálmi, ktoré nesublimujú, preto môžeme dnešnú elektroinštaláciu označiť za bezpečnejšiu a tiež trvácnejšiu.

     

    Súčasný príkon bytu (domácnosti)

    Aktuálne normy myslia aj na ďalší faktor, a to na odber elektriny, resp. na takzvaný súčasný príkon bytu. Ten sa za posledné desaťročia zvýšil enormne. Kým elektroinštalácia, ktorú používali naši starí rodičia, musela „potiahnuť“ televízor, práčku a svetlá, tá dnešná toho musí zvládnuť omnoho viac. Na elektrinu „funguje“ drvivá časť našich domácností, nehovoriac o tých, kde je aj elektrické kúrenie, sporák, klimatizácia a ďalšie spotrebiče, ktoré skutočne „nežerú“ málo elektriny.

    Súčasný príkon bytu hovorí o tom, aké množstvo elektrickej energie môžete využívať súčasne v jeden moment. Ak je elektroinštalácia nadimenzovaná správne, pri prekročení tohto limitu (napr. pri zapnutí rýchlovarnej kanvice, práčky a mikrovlnky naraz) vám, laicky povedané, „vypadnú“ poistky – ističe odpoja príslušný elektrický obvod. Pokiaľ by však nebola nadimenzovaná tak, ako má byť, príslušný elektrický obvod by „išiel“ ďalej, čo sa môže skončiť požiarom a inými katastrofami.

     

    V závislosti od toho, aký je súčasný príkon vášho bytu, si musíte zvoliť aj správny stupeň elektrifikácieTá je rozdelená do 3 kategórií:

    • A: bytové jednotky s elektrickými zásuvkami a osvetlením
    • B: bytové jednotky s elektrickým ohrevom vody a elektrickými spotrebičmi určenými na varenie
    • C: bytové jednotky s elektrickým vykurovaním